Płatności zbliżeniowe to jeden ze stosunkowo nowych sposobów płatności. Dzięki niemu możemy szybko i wygodnie zapłacić za  zakupy bez konieczności posiadania przy sobie gotówki.

płatności zbliżeniowe

karty z funkcją paypass, źródło: mbank.pl

Jedyne co będzie nam potrzebne to karta z funkcją płatności zbliżeniowych lub smartfon z aplikacją płatniczą. Dzięki płatnościom zbliżeniowym zapłata za drobne zakupy do 50zł zajmuje dosłownie parę sekund.

A zatem aby zapłacić za zakupy za pomocą płatności zbliżeniowych sklep lub inny punkt, w którym chcesz zapłacić musi akceptować płatności zbliżeniowe a my musimy posiadać:

  • kartę płatniczą z funkcją płatności zbliżeniowych lub
  • kartę płatnicza w formie naklejki, breloku, bransoletki lub
  • smartfona z aplikacją płatniczą(płatności zbliżeniowe za pomocą telefonu opiszemy w kolejnych wpisach)

Do 50 zł

Zazwyczaj przy płatnościach zbliżeniowych na kwotę do 50zł nie jest wymagane podanie kodu PIN. Zdarzają się sytuacje, że mimo iż kwota jest niższa niż 50 zł musimy podać kod PIN. Przy płatnościach powyżej tej kwoty podajemy kod PIN.

Jak zapłacić

Podczas dokonywania zakupów poinformuj sprzedawcę, że chcesz zapłacić za pomocą płatności zbliżeniowych. Sprzedawca uruchomi płatność kartą. Najpierw sprawdź czy zgadza się kwota do zapłaty, a następnie przyłóż kartę do czytnika w okolicach miejsca z komunikatem „Zbliż kartę” lub innym bardzo podobnym komunikatem.

Kartę należy zbliżyć na odległość około 4-5 cm do czytnika. Kartę przytrzymujemy aż rozlegnie się dźwięk oraz na niektórych terminalach zapalą się zielone diody, które oznaczają przyjęcie płatności do realizacji. W zależności od kwoty transakcji możemy zostać poproszeni o PIN. Następnie czekamy na wydruk potwierdzający naszą płatność. Gotowe.

Ważne! Nie należy przykładać całego portfela, etui, torebki gdyż mogą znajdować się w nich inne karty lub urządzenia wykorzystujące płatności zbliżeniowe. W takim przypadku może dojść do sytuacji, w której płatność zbliżeniowa zostanie dokonana za pomocą innej karty.

Czy to bezpieczne?

Bezpieczeństwo jak zwykle jest najważniejsze. Już od samego początku bezpieczeństwo płatności zbliżeniowych wywoływało wiele dyskusji. Patrząc na popularność jaką zdobyły płatności zbliżeniowe w bardzo krótkim czasie można stwierdzić, że wydawcy karta zbliżeniowych stawiają bezpieczeństwo jako jeden z najważniejszych priorytetów.

Czytnik zbliżeniowy do którego przykładamy kartę jest przez większość czasu nieaktywny. A zatem jeśli przyłożenie karty do nieaktywnego czytnika nie powodu pobrania środków. Czytnik musi zostać aktywowany przez sprzedawcę, który uruchamia płatność.

W bardzo podobny sposób działa karta zbliżeniowa. Przez większość czasu jest nieaktywna po to by aktywować się gdy znajdzie się w bardzo bliskiej odległości od czytnika. Dzięki płatnościom zbliżeniowym przez cały czas możemy mieć kartę przy sobie i nie musimy dawaj jej sprzedawcy.

Płatności zbliżeniowe są ograniczone limitami, które ustalają banki, a zatem w przypadku utraty karty z funkcją zbliżeniową(np. zgubienie lub kradzież) osoba niepowołana może dokonać płatności tylko do kwoty określonej limitem. Przy każdej kolejnej płatności po przekroczeniu limitu konieczne będzie dokonanie płatności w sposób tradycyjny(włożenie karty do czytnika + PIN)

Płatności zbliżeniowe nie działają. Co dalej?

Czasami może zdarzyć się, że nasza płatność zbliżeniowa nie zadziała. Co wtedy? Z pewnością nie należy rezygnować z naszych zakupów. Na początku powinniśmy spróbować dokonać zapłaty w sposób tradycyjny(stykowo + PIN).

Jeśli taka transakcja również zostanie odrzucona powinniśmy skontaktować się z naszym bankiem(oczywiście jeśli jesteśmy pewni, że posiadamy środki). W określonych sytuacjach ze względów bezpieczeństwa nasza karta może zostać zablokowana, a my możemy nawet o tym nie wiedzieć.

Share This