Jak płacić zbliżeniowo kartą? – to prosty, szybki i bardzo popularny sposobów na zapłacenie np. za zakupy. Płatności zbliżeniowe są szybsze niż płatności tradycyjne. Jakie są zasady płatności i gdzie możemy ich dokonać? Jedyne co będzie nam potrzebne to karta z funkcją płatności zbliżeniowych. Cały proces zapłaty może zająć tylko parę sekund.

Jeżeli mamy już kartę z funkcją płatności zbliżeniowych, to sklep lub inny punkt, w którym chcemy zapłacić, musi akceptować płatności zbliżeniowe. W chwili obecnej płatności zbliżeniowe kartą są tak popularne – że właściwie każdy punkt, który posiada terminal, udostępnia płatności zbliżeniowe.

Płatności zbliżeniowe do 100 zł bez PIN

Limit płatności zbliżeniowych, przy których nie zostaniemy poproszeni o podanie PIN-u wynosi 100 zł. Jeszcze do niedawna limit ten wynosił 50 zł. Zwiększenie limitu płatności bez PIN-u było już planowane, a prace mocno przyśpieszyły, gdy pandemia koronawirusa zaczęła się rozprzestrzeniać.

Limit został zwiększony w drugiej połowie marca tego roku, a głównym powodem było zwiększenie bezpieczeństwa transakcji. Dzięki temu rzadziej dotykamy klawiatury terminala, na których może rozprzestrzeniać się wirus.

Co jakiś czas, pomimo dokonania transakcji na kwotę poniżej 100 zł, możemy zostać poproszeni o wpisanie PIN-u. Jest to normalne i stanowi jedno z wielu zabezpieczeń płatności zbliżeniowych.

Jak płacić zbliżeniowo kartą płatniczą

Gdy będziemy dokonywali płatności kartą wystarczy, że poinformujemy sprzedawcę, że chcemy zapłacić zbliżeniowo. Sprzedawca uruchomi płatność kartą. Na wyświetlaczu terminala pojawi się kwota jaka jest do zapłaty. Sprawdź, czy się zgadza, a następnie przyłóż kartę do czytnika w okolicach miejsca z komunikatem Zbliż kartę lub innym bardzo podobnym.

Kartę należy zbliżyć na odległość do 5 cm i przytrzymać aż usłyszymy sygnał dźwiękowy. Na niektórych terminalach zapalą się zielone diody, które oznaczają przyjęcie płatności do realizacji.  Jeżeli kwota transakcji nie przekroczyła limitu(100 zł), nie zostaniemy poproszeni o wpisanie PIN-u, w przeciwnym wypadku wpisujemy PIN, tak jak przy tradycyjnej płatności. Po zakończeniu otrzymujemy wydruk potwierdzający płatność i gotowe.

Jeśli nadal nie wiemy jak płacić zbliżeniowo kartą wystarczy zapytać o to sprzedawcę, który wskaże miejsce na terminalu, do którego trzeba zbliżyć kartę.

Czy płatności zbliżeniowe kartą są bezpieczne?

Bezpieczeństwo jak zwykle jest najważniejsze. Już od samego początku bezpieczeństwo płatności zbliżeniowych wywoływało wiele dyskusji. Patrząc na popularność jaką zdobyły płatności zbliżeniowe w bardzo krótkim czasie można stwierdzić, że wydawcy kart zbliżeniowych stawiają bezpieczeństwo jako jeden z priorytetów.

Czytnik zbliżeniowy, do którego przykładamy kartę jest przez większość czasu nieaktywny. A zatem jeśli przyłożymy kartę do nieaktywnego czytnika, nie spowoduje to pobrania środków. Czytnik musi zostać aktywowany przez sprzedawcę, który uruchamia płatność.

W bardzo podobny sposób działa karta zbliżeniowa. Przez większość czasu jest nieaktywna po to, by aktywować się, gdy znajdzie się w bardzo bliskiej odległości od czytnika. Dzięki płatnościom zbliżeniowym przez cały czas możemy mieć kartę przy sobie i nie musimy dawać jej sprzedawcy(to również pewnego rodzaju zabezpieczenie).

Płatności zbliżeniowe są ograniczone limitami, które ustalają banki, a zatem w przypadku utraty karty z funkcją zbliżeniową(np. zgubienie lub kradzież) osoba niepowołana może dokonać płatności tylko do kwoty określonej limitem.

Jeśli nie jesteśmy przekonani do płatności zbliżeniowych, możemy zdecydować się na wyłączenie tej funkcjonalności (niektóre banki wysyłają do klientów karty z wyłączoną funkcją, gdy chcemy, możemy aktywować) W zależności od banku może wyglądać to różnie. Rozwiązania możemy poszukać w ustawieniach bankowości internetowej lub skonsultować się z pracownikiem banku.

Jeśli chcemy czuć się jeszcze bezpieczniej i nie przejmować się, że dane z naszej karty zostaną skradzione np w metrze, możemy zaopatrzyć się w etui zabezpieczające naszą kartę płatniczą. Jest wykonane ze specjalnego materiału, który blokuje odpowiednie częstotliwości i uniemożliwia dokonanie płatności zbliżeniowej. Kartę wkładamy razem z etui do portfela. Koszt takiego etui to przysłowiowe 5 zł.

Jeśli zgubimy kartę lub zostanie nam skradziona powinniśmy niezwłocznie zastrzec kartę. Możemy to zrobić poprzez bankowość mobilną/internetową lub kontaktując się z konsultantem banku.

Płatności zbliżeniowe nie działają. Co dalej?

Czasami może się zdarzyć, że nasza płatność zbliżeniowa nie zadziała. Co wtedy? Z pewnością nie należy rezygnować z naszych zakupów. Na początku powinniśmy spróbować dokonać zapłaty w sposób tradycyjny(stykowo + PIN).

Jeśli taka transakcja również zostanie odrzucona powinniśmy skontaktować się z naszym bankiem(oczywiście jeśli jesteśmy pewni, że posiadamy środki). W określonych sytuacjach ze względów bezpieczeństwa nasza karta może również zostać zablokowana, a my nawet nie musimy o tym wiedzieć. Wtedy również należy skontaktować się z naszym bankiem.

Pin It on Pinterest

Udostępnij promocję swoim znajomym!