źródło: freedigitalphotos.net (By patrisyu)

źródło: freedigitalphotos.net (By patrisyu)

Wykorzystanie umowy elektronicznej podczas otwierania konta osobistego staje się coraz bardziej popularne. Liczba banków udostępniających tą możliwość powiększa się. Coraz więcej osób rezygnuje z wizyty kuriera na rzecz umowy elektronicznej. Jak to działa i kto może skorzystać z tej metody?

Niestety ten sposób zawarcia umowy nie jest dla wszystkich. Zawarcie umowy elektronicznej polega na wykonaniu przelewu weryfikacyjnego na wskazany numer konta z rachunku posiadanego w innym banku. Przelew nie może być wykonany z konta innej osoby.  A zatem z tej metody nie mogą skorzystać osoby otwierające swoje pierwsze konto.

Jak otworzyć konto osobiste zawierając umowę elektroniczną?

Załóżmy, że posiadamy już konto bankowe i chcemy otworzyć konto w innym banku zawierając umowę elektroniczną. Cały proces może różnić się w zależności od banku. Poniżej opiszemy go w trzech ogólnych etapach.

1. Wypełniamy wniosek i wybieramy elektroniczny sposób zawarcia umowy

Wnioski są skonstruowane w różny sposób. W jednych na samym początku podajemy swoje dane, a potem wybieramy sposób zawarcia umowy, w innych jest dokładnie na odwrót. Najpierw wybieramy sposób zawarcia umowy, a potem podajemy dane.

Tak więc na samym początku wypełniamy wniosek o otwarcie konta i jako sposób zawarcia umowy wybieramy umowę elektroniczną(weryfikacja przelewem). We wniosku możemy zostać poproszeni o podanie numeru konta, z którego będziemy wykonywali przelew.

3. Czytamy e-mail i wykonujmy przelew

Po  prawidłowym wypełnieniu i wysłaniu wniosku powinniśmy otrzymać wiadomość e-mail z informacją o złożonym wniosku i numerem nowo otwartego konta, na który musimy wykonać przelew. Wykonujemy przelew.

Uwaga!!! Wiele osób ma nieco inne wyobrażenie o procesie weryfikacji przelewem. Osoby te uważają, że nie zawierają żadnej umowy, tylko potwierdzają swoje dane za pomocą przelewu. Otóż nie! Wykonanie przelewu weryfikacyjnego jest równoznaczne z akceptacją umowy!

Wzór umowy zawieranej elektronicznie zazwyczaj możemy znaleźć na stronie banku. Warto zapoznać się z nią przed złożeniem wniosku.

3. Weryfikacja danych i aktywacja konta

Po zweryfikowaniu dokonanego przelewu, zostaniesz poinformowany (telefonicznie lub mailowo) o potwierdzeniu zawarcia umowy i uzyskasz dalsze instrukcje w jaki sposób uzyskać dostęp do swojego konta osobistego (aktywować konto).

Zawarcie umowy elektronicznej (weryfikacja danych przelewem) to obecnie najszybszy sposób założenia rachunku dla osób, które posiadają już konto osobiste w innym banku. Wybierając ten sposób nie trzeba czekać na dostarczenie umowy przez kuriera czy też tracić czas na udanie się do placówki, oddziału banku.

Share This