Konto osobiste – jak wybrać najlepsze konto osobiste

Wybierając konto osobiste warto poznać wszystkie plusy i minusy oferty w danym banku. Na tej stronie znajdziesz kilka cennych porad, dzięki którym wybór konta powinien być naprawdę prosty.

Jeśli dopiero zaczynasz rozglądać się po ofertach kont osobistych i nie wiesz na co zwrócić uwagę to ta strona jest dla Ciebie. Jeśli znasz już atuty najlepszego konta osobistego możesz od razu wybrać bank aby zobaczyć analizę konkretnego konta.

s

Zwróć uwagę na opłaty i prowizje

Wybierając konto osobiste zawsze najpierw zaczynamy zastanawiać się w jakim banku chcemy otworzyć konto, często opierając się na naszych skojarzeniach. Oczywiście ma to kluczowe znaczenie, jednak najpierw powinniśmy dokładnie określić co jest dla nas szczególnie ważne, a potem wziąć to pod uwagę wybierając konto osobiste.

Poniżej przedstawiamy kilka ważnych pytań, które powinny pomóc w określeniu cech jakie powinno posiadać nasze konto osobiste. Oto one:

U

Czy na Twoje konto osobiste będą regularnie wpływały pieniądze?

Niektóre banki pobierają opłaty za prowadzenie konta, jeśli miesięczne wpływy na konto będą mniejsze od określonej sumy (np. jeśli miesięczne wpływy na konto będą niższe niż 2000 zł, bank będzie pobierał prowizje w wysokości 9 zł). Oczywiste jest, że nie da się dokładnie określić jaka kwota będzie wpływała na nasze konto zwłaszcza, że sytuacja może się w każdej chwili zmienić.

Na rynku można znaleźć oferty kont osobistych, na które min. miesięczny wpływ to nawet 4 – 5 tyś. Jeśli ustalimy, że na nasze konto na pewno nie będzie wpływała taka kwota to pozwoli nam to odrzucić kilka nieopłacalnych dla nas ofert.

U

Jak często będziesz korzystał w bankomatu?

Jeśli generalnie często wypłacasz gotówkę z bankomatu, powinieneś sprawdzić z jakich bankomatów możesz korzystać bez prowizji. Warto wybrać bank i konto osobiste, który oferuje bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Większość ludzi obraca się w jakich ściśle określonych lokalizacjach. Droga do pracy, do domu, zakupy w centrach handlowych. Warto sprawdzić jakie bankomaty znajdują się w naszym najbardziej uczęszczanym otoczeniu. Czy będziesz mógł korzystać z nich za darmo, zakładając konto w wybranym banku? Należy sprawdzić to w aktualnej taryfie opłat i prowizji banku.

U

Jak często będziesz korzystał z karty płatniczej?

Jeśli będziesz rzadko korzystał z karty płatniczej, bank może pobierać od Ciebie prowizję. Wszystko zależy od Twojej aktywności. Zazwyczaj brana jest pod uwagę liczba operacji wykonanych kartą lub łączna kwota tych transakcji.Oto przykłady:

  • Opłata za kartę może wynosić 0 zł ale pod warunkiem, że w danym miesiącu zostaną dokonane płatności kartą, na łączna kwotę min. 300zł. W przeciwnym wypadku opłata wynosi 6 zł
  • Opłata za kartę może wynosić 0 zł ale pod warunkiem, że w danym miesiącu zostaną dokonane min. 4 płatności kartą. W przeciwnym wypadku opłata wynosi 10 zł

A zatem jeśli wolisz płacić gotówką, to warto poszukać konta z darmowym korzystaniem z karty debetowej lub po prostu jej nie zamawiać.

U

Jak często robisz zakupy w internecie? Dokonujesz płatności w internecie?

Jeśli dokonujesz dużo transakcji online możesz pokusić się o wybór konta ze zwrotem płatności. Są banki, które dokonują zwrotu ze wszystkich płatności w internecie czy też płatności kartą.
U

Czy wypłacasz/wpłacasz pieniądze w oddziale bankowym?

Taka usługa może sporo kosztować (np. 10 zł za każdą wypłatę). Są ludzie, którzy w ogóle tego nie robią. Jeśli Tobie zdarza się to dość często warto poszukać banku, w którym ta usługa jest darmowa. Warto sprawdzić ile taka operacja kosztuje w oddziale danego banku i innych banków
U

Jak często realizujesz polecenia zapłaty, zlecenia stałe, czy pobierasz wyciągi z konta?

Jeśli wykonujesz takie operacje lub wiesz, że będziesz wykonywał to warto sprawdzić czy nie będziesz musiał za nie płacić. Jedne banki pobierają za nie prowizje, inne nie.
U

Czy potrzebujesz wpłatomatów (urządzenia do wpłacania gotówki na konto)?

Nie wszystkie banki posiadają takie urządzenia, więc warto to sprawdzić. Zwłaszcza jeśli będziesz chciał wpłacać gotówkę na konto osobiste i nie chcesz odwiedzać placówki banku(w której zazwyczaj jest to płatne)
b

Na tym etapie powinieneś już wiedzieć jakiego konta potrzebujesz. Jeszcze krótkie podsumowanie

  • sprawdź opłaty za prowadzenie konta
  • sprawdź opłaty za korzystanie z karty i bankomatów
  • sprawdź opłaty za przelewy i inne operacje, które prawdopodobnie będziesz wykonywał
  • sprawdź czy bank udostępnia jakieś produkty dodatkowe pozwalające: oszczędzać, zarządzać finansami, uzyskać szybki dostęp do swoich pieniędzy
  • zapoznać się aktualną taryfą opłat i prowizji
  • znajdź na stronie danego banku historię zmian w taryfie opłat i prowizji(jak często dokonywane były zmiany?). Są banki, które dokonują zmian bardzo często inne robią to bardzo rzadko
f
Zobacz nasz ranking kont osobistych aby szybko wybrać najlepsze konto osobiste 🙂
Pozdrawiamy i życzymy wyboru najlepszego konta!
Redakcja WybieramKonto.pl