źródło: meritumbank.pl

źródło: meritumbank.pl

Alior Bank, który w lutym przejął Meritum Bank szybko postanowił wprowadzić zmiany w dotychczasowej ofercie kont osobistych Meritum Banku. Jedną z nich było wycofanie bezwarunkowo darmowego Prostego Konta Osobistego i Zastąpienie go ofertą Konta z Gwarancją.

Od 1 kwietnia nie można już otworzyć Prostego Konta Osobistego. Zamiast tego w ofercie znajdziemy Konto z Gwarancją. Dotychczasowi posiadacze Prostego Konta Osobistego nadal będą mogli korzystać z konta jednak już od 1 czerwca zostanie wprowadzona opłata podstawowa za kartę w wysokości 6 zł. Dodatkowo od 1 listopada 2015r. zostanie wprowadzona opłata dodatkowa za kartę w wysokości 8zł. Opłata nie będzie pobierana jeśli:

 • w danym miesiącu odnotowano wpływ z tytułu wynagrodzenia, stypendium, emerytury lub renty; lub
 • w danym miesiącu odnotowano jednorazowy wpływ z rachunku innego banku lub rachunków dla klientów firmowych prowadzonych w Banku na kwotę min. 2 tyś. zł (1 tyś w przypadku gdy właściciel rachunku jest studentem/uczniem i nie przekroczył 24 roku życia); lub
 • właściciel nie ukończył 19 roku życia

Klienci posiadający Proste Konto Osobiste mają możliwość bezpłatnego przejścia na nową ofertę Konta z Gwarancją. Zmianę rachunku można samodzielnie zrealizować w bankowości internetowej. Wystarczyć zatwierdzić „Dyspozycję zamiany rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego na Konto z Gwarancją”, która znajduje się w zakładce „Wnioski i dyspozycje” w bankowości internetowej.

Do 31 października 2015r. Konto z Gwarancją będzie całkowicie darmowe. Jest to okres przejściowy. Potem zostanie wprowadzona opłata za korzystanie z konta w wysokości 12 zł. Będzie to opłata warunkowa. Aby jej uniknąć trzeba będzie spełnić jeden z poniższych warunków:

 • w danym miesiącu na konto musi wpłynąć minimum 2,5 tyś zł
 • w danym miesiącu muszą być dokonane transakcje bezgotówkowe kartą na kwotę min. 700 zł

Oferta Konta z Gwarancją to „kopia” oferty jaką możemy znaleźć w Alior Banku. Oczywiście mowa o Koncie Wyższej Jakości. Alior Bank bardzo szybko postanowił wprowadzić podobną ofertę dla klientów Meritum Banku.

Poniżej przedstawiamy opłaty i prowizje na najważniejsze operacje na koncie:

 • 0 zł za prowadzenie konta do 31 października; od 1 listopada opłata warunkowa w wysokości 12 zł (aby nie została pobrana trzeba spełnić jeden z warunków przedstawionych powyżej)
 • 0 zł za kartę do konta
 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów poza granicami kraju
 • 0 zł za krajowe przelewy internetowe
 • 0 z za krajowe przelewy natychmiastowe

Alior Bank zapewnia, że przez min. 5 lat nie zmieni warunków prowadzenia Konta z Gwarancją. Przez cały czas konto ma być bezpłatne. Trzeba jedynie spełnić jeden z warunków(patrz wyżej).

Konto z Gwarancją wydaje się bardzo atrakcyjne dla osób, które co miesiąc odnotowują spore wpływy na konto(min. 2,5 tyś zł) lub dużo płacą kartą(min. 700 zł miesięcznie). Osoby, które będą miały problem ze spełnieniem przynajmniej jednego z tych warunków powinny otworzyć inne konto chyba że utrata 12 zł każdego miesiąca nie jest im straszna.

Zmiany wprowadzone przez Alior Bank sprawiły, że z rynku zniknęła jedna z najlepszych i najtańszych ofert kont bankowych. Proste Konto Osobiste było bezwarunkowo bezpłatne i cieszyło się dużym powodzeniem. Już od czerwca osoby posiadające Proste Konto Osobiste co miesiąc będą traciły 6 zł + dodatkowe 8 zł jeśli nie spełnią odpowiedniego warunku. Łącznie daje to aż 14 zł. To jedna z najwyższych podwyżek w ostatnich miesiącach.

Dla niektórych osób wprowadzone zmiany, nie będą żadnym zaskoczeniem. Alior Bank już niejednokrotnie przeprowadzał radykalne zmiany w swoich ofertach. Wprowadzone zmiany objęły też konta firmowe. Warto zapoznać się ze zmianami.

Zachęcamy do zapoznania się z nową taryfą opłat i prowizji obowiązującą od 1 kwietnia 2015r: http://static.meritumbank.pl/asset/T/O/I/TOIP_KI_843.pdf

Więcej o zmianach w Meritum Banku znajdziemy na stronie: http://meritumbank.pl/zmiany.html

Link do strony ze szczegółową analizą Konta z Gwarancją

Share This