karta kredytowa a debetowa

Ten wpis poświęcimy kartom bankowym debetowym i kredytowym. Postaramy się przestawić różnice i podobieństwa oraz opisać zasady działania.

Jednocześnie będzie to pierwsza część serii Jak Bankować, w której będziemy opisywać różne zagadnienia związane z bankami, produktami bankowymi oraz tego jak z nich mądrze korzystać, aby nie płacić bankom opłat i prowizji 

Karta debetowa – co to jest?

Jest kartą płatniczą wydaną do rachunku bankowego – jest przypisana do konkretnego rachunku. Przy wnioskowaniu o założenie nowego konta możemy zdecydować się na wyrobienie karty debetowej. Bank zazwyczaj udostępnia określony wzór karty ale w niektórych przypadkach możemy wybrać jeden z wielu dostępnych wzorów lub nawet wyrobić kartę np. z własnym zdjęciem(zazwyczaj skorzystanie z tej opcji jest dodatkowo płatne)

Używając karty debetowej korzystamy z naszych pieniędzy zgromadzonych na koncie. Z pomocą karty możemy płacić np. w sklepach stacjonarnych, internetowych, punktach usługowych, czy wypłacać pieniądze z bankomatu.

Ile kosztuje korzystanie z karty debetowej

Tutaj wszystko zależy od banku. Najlepiej dla Nas jeśli korzystnie z karty debetowej wydanej do konta będzie darmowe. Niektóre banki nie pobierają opłat za korzystanie z karty debetowej. W innych spotkamy się z opłatami stałymi lub warunkowymi(tych opłat możemy uniknąć)

 • Opłata stała – pobierana przez bank z trybie miesięcznym np. 8 zł / miesięcznie
 • Opłata warunkowa – opłata pobierana jeśli nie spełnimy odpowiedniego warunku ustalonego przez bank. Warunek zazwyczaj dotyczy dokonania płatności kartą na odpowiednią kwotę lub dokonania odpowiedniej liczby transakcji kartą. Poniżej przykłady
  • Opłata za kartę nie będzie pobrana jeśli w danym miesiącu dokonamy transakcji kartą na kwotę min. 300 zł, w przeciwnym wypadku opłata wynosi 8 zł
  • Opłata za kartę nie będzie pobierana jeśli w danym miesiącu dokonamy min. 5 transakcji kartą, w przeciwnym wypadku opłata wynosi 8 zł

Wypłaty z bankomatów kartą debetową

Przy wypłacie środków z bankomatu warto sprawdzić, czy bankomat, z którego chcemy wypłacić gotówkę należy do naszego banku lub do sieci bankomatów udostępnianych przez nasz bank za darmo. Jeśli tak, to będziemy mieć darmową wypłatę gotówki.

Przy wypłacie z pozostałych bankomatów zazwyczaj zapłacimy prowizji. Możemy zapłacić prowizję od pobranej kwoty lub stała opłata – w niektórych przypadkach jest to nawet kilkadziesiąt złotych, więc warto się pilnować!

Jak dokonywać płatności kartą debetową?

Dokonując płatności kartą debetową w sklepach stacjonarnych wystarczy, że kasjer wprowadzi do terminala kwotę do zapłaty, poprosi nas o włożenie karty do czytnika i podanie naszego kodu PIN. Po weryfikacji, jeśli posiadamy wystarczającą kwotę środków na koncie, aby zapłacić za nasze zakupy, pieniądze zostaną pobrane z naszego konta, a my otrzymamy paragon za dokonane zakupy oraz potwierdzenie płatności kartą.

Kartą możemy również dokonywać płatności zbliżeniowych. Są to szybkie płatności za zakupy poniżej kwoty 50 zł, w których nie musimy podawać kodu PIN. Aby dokonać takiej płatności wystarczy, że poinformujemy kasjera o płatności zbliżeniowej. Następnie przyłożymy kartę do czytnika, poczekamy na sygnał dźwiękowy potwierdzający płatność oraz na potwierdzenie zakończenia transakcji. Powyżej kwoty 50 zł również możemy płacić zbliżeniowo jednak w taki przypadku musimy podać PIN

Karta kredytowa – co to jest

Jest kartą płatniczą rozliczaną w ramach rachunku kredytowego, a to oznacza, że korzystamy z limitu pieniężnego przyznanego nam przez bank. Karta jest formą pożyczki, którą otrzymujemy od banku, a pieniądze spłacamy kilkadziesiąt dni później.

Karta kredytowa nie jest w żaden sposób powiązana z naszym rachunkiem bankowym. Przy zakładaniu karty kredytowej bank sprawdzi naszą zdolność kredytową, będzie wymagał od nas dokumentacji potwierdzającej nasze dochody. Bez odpowiedniej zdolności kredytowej bank nie zdecyduje się na podpisanie z nami umowy o kartę kredytową.

Kiedy spłacić zadłużenie z karty kredytowej?

Na karcie kredytowej otrzymujemy okres bezodsetkowy, tak zwany grace period – jest to okres, w którym zadłużenie karty jest nieoprocentowane. Jego długość zależy od banku i wynosi 50-61 dni. Co oznacza, że jeśli spłacimy nasze zadłużenie w całej kwocie w okresie ustalonym przez bank, nie zostaną nam naliczone odsetki i korzystamy z karty bez dodatkowych kosztów.

Kilka najważniejszych pojęć
 • Okres bezodsetkowy – okres bezodsetkowy składa się z cyklu rozliczeniowego i czasu na spłatę zadłużenia. W tym czasie nasze zadłużenie na karcie kredytowej jest nieoprocentowane.
 • Cykl rozliczeniowy – okres jednego miesiąca, który kończy się podsumowaniem wszystkich naszych transakcji. Na koniec miesiąca otrzymujemy wyciąg z banku, na którym znajdziemy informacje o kwocie naszego zadłużenia, terminie jego spłaty oraz kwocie minimalnej.
 • Czas na spłatę zadłużenia- jest to okres, który określa termin spłaty zadłużenia. Jeśli nasz okres bezodsetkowy wynosi 52 dni, a cykl rozliczeniowy wynosi 30 dni to czas na spłatę zadłużenia wynosi 22 dni. Termin spłaty zadłużenia podany jest na wyciągu z banku.

Warto pamiętać, że limit pieniężny przyznany nam przez bak musi nam wystarczyć na cały okres bezodsetkowy, czyli prawie 2 miesiące rozliczeniowe.

Wypłata z bankomatów w przypadku karty kredytowej

Pamiętajmy, że karty kredytowe są formą płatności bezgotówkowej. Możemy więc wykonywać zakupy płacąc za nie kartą w sklepach stacjonarnych i internetowych. Wypłacając gotówkę za pomocą karty kredytowej w bankomacie – jak również na poczcie, czy w sklepie zostaną nam naliczone odsetki od pobranej kwoty, ponieważ bank traktuje taką transakcję jako gotówkową. Wypłaty gotówki z bankomatów kartami kredytowymi zazwyczaj są dość drogie – lepiej ich unikać

Karta kredytowa daje nam dodatkowe możliwości – dzięki niej możemy mieć finanse na nieprzewidziane wydatki, możemy skorzystać z atrakcyjnych promocji. Często z posiadaniem karty kredytowej wiąże się możliwość skorzystania z programów rabatowych, czy moneybacków. Jednak najbardziej istotne jest, aby korzystając z karty kredytowej na bieżąco regulować nasze zadłużenie.

UWAGA! Nieodpowiednie korzystanie z karty kredytowej może spowodować naliczenie dużych opłat, co może doprowadzić do tego, że wpadniemy w zadłużenie, którego nie będziemy w stanie spłacić. Ważne, aby na bieżąco kontrolować swoje wydatki!

Karta debetowa a kredytowa – czas na podsumowanie – poniżej tabela

  Karta debetowa Karta kredytowa
 powiązana z kontem ROR
 TAK NIE
wypłaty z bankomatów darmowe i płatne – zależy od banku, w którym mamy konto i kartę wypłaty z bankomatów są drogie – warto unikać
 korzystasz z pieniędzy
własnych(ewentualnie niewielki debet na koncie)  pożyczasz pieniądze od banku, które musisz oddać
 konieczność zawarcia dodatkowej umowy
 nie – karta jest wydawana do konta  tak – oddzielna umowa o kartę kredytową
 możliwość płatności w sklepach i przez internet
tak tak

 

Banki oferują nam szeroką ofertę kart kredytowych, poprzez zwykłe karty, srebrne i złote, kończąc na platynowych i czarnych. Decydując się na kartę kredytową warto wziąć pod uwagę kilka kwestii.

 • Limit kredytowy- warto rozważyć, z jakiego kredytu miesięcznego chcemy skorzystać? Mniejszy kredyt, który oferują nam karty zwykłe – od 1000 do 20 000 zł wiążą się zwykle z niższymi opłatami za wydanie i prowadzenie karty.
 • Opłaty za prowadzenie karty – zazwyczaj, jeśli dokonamy płatności kartą o wartości podanej przez bank obsługę karty mamy za 0 zł. Różnice w opłatach są bardzo duże, warto poszukać taniej karty
 • Aktualne oprocentowanie
 • Przekroczenie limitu kredytowego – warto zwrócić uwagę, czy jest dodatkowa opłata i ile ona wynosi
Share This