W tym poradniku opiszemy jak założyć konto w banku przez internet. Do wyboru mamy kilka sposób. Na co zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury 🙂

Wniosek o otwarcie konta

Jeśli decydujemy się na otwarcie konta ale nie wiemy jak założyć konto w banku przez internet to pierwszym kokiem jest oczywiście złożenie wniosku o otwarcie konta. Do wniosku przechodzimy zazwyczaj za pomocą dedykowanego przycisku, który znajdziemy na stronie banku w ofertą danego konta. Może to być przycisk typu: otwórz konto, załóż konto, złóż wniosek lub inne.

We wniosku podajemy swoje dane osobowe (czyli dane przyszłego posiadacza konta). Przyda nam się to tego dowód osobisty. Oprócz podania danych osobistych we wniosku przekazujemy do banku całkiem sporą ilość informacji na temat sposobu w jaki będziemy korzystać z konta oraz produktów dodatkowych do konta np:

 • informacje na temat wyboru karty debetowej do konta, jej wizerunku (znaczna część banków pozwala wybrać wzór karty z pośród kilku dostępnych, a nawet stworzyć unikalny wizerunek warty wykorzystując np.swoje zdjęcie)
 • informacji na temat konta oszczędnościowego lub innych produktów

Na etapie składania wniosku wybieramy również w jaki sposób zawrzemy umowę z bankiem (umowa jest przygotowana na podstawie danych przesłanych we wniosku). Banki zazwyczaj udostępniają kilka sposób podpisania umowy, najpopularniejsze to:

 • podpisanie umowy dostarczonej przez kuriera
 • podpisanie umowy w wybranym oddziale/placówce banku
 • wykonanie przelewu weryfikacyjnego z konta w innym banku
 • weryfikacja podczas rozmowy wideo z doradcą banku

Jak założyć konto w banku za pośrednictwem kuriera

Umowa dostarczana przez kuriera to jeden z najpopularniejszych sposobów zawarcia umowy z bankiem. Podczas składania wniosku przez internet musimy zaznaczyć, że chcemy podpisać umowę dostarczona przez kuriera.

Kurier z Banku dostarcza nam przesyłkę z kompletem dokumentów, a my w obecności kuriera podpisujemy umowę. Podpisane dokumenty kurier dostarczy do banku. Po weryfikacji dostarczonych dokumentów bank aktywuje konto.

Podczas wizyty kurier zazwyczaj poprosi nas o okazanie dowodu osobistego, w celu weryfikacji. Na wizytę kuriera zazwyczaj poczekamy kilka dni !!!

Umowa podpisana w oddziale banku

We wniosku możemy również zaznaczyć, że umowę o zawarcie konta chcemy podpisać w oddziale banku. Jest to bardzo dobra opcja dla osób, które mają bardzo blisko do odział banku, w którym otwierają konto. Nie trzeba tracić kilku dnia na przyjazd kuriera. Po wybraniu tej opcji zazwyczaj jesteśmy proszeni o wybór konkretnego oddziału banku, w którym zamierzamy podpisać umowę. Udajemy się do oddziału i załatwimy resztę formalności.

Warto pamiętać aby podczas wizyty w oddziale jasno zaznaczyć, że chcemy tylko sfinalizować transakcję na podstawie złożonego wniosku. Często zdarza się, że pracownik banku anuluje wniosek złożony przez internet i wprowadzi nowy!

Dla nas będzie miało to duże znaczenie jeśli wraz z otwarciem konta będziemy chcieli skorzystać z jakiejś promocji. Udział w promocji bankowej najczęściej jest powiązany ze złożeniem wniosku przez specjalną stronę promocji. W przypadku anulowania wniosku i złożeniu nowego w oddziale zazwyczaj nie zostaniemy objęci promocją!!!

Umowa zawarta za pomocą przelewu weryfikacyjnego

Jest to metoda tylko dla osób, które już posiadają konto w innym banku. Jeśli zdecydujemy się na ten sposób weryfikacji to w kolejnych krokach składania wniosku zostaniemy poproszeni o wykonanie przelewu weryfikacyjnego, z konta które posiadamy w innym banku (czasami przelew weryfikacyjny możemy wykonać tylko z określonych banków)

Przelew weryfikacyjny zazwyczaj podlega zwrotowi, a kwota przelewu to zazwyczaj 1 zł. Musimy pamiętać aby dane podane w innym banku były aktualne i zgadzały się z danymi podanymi we wniosku. Po zweryfikowaniu danych na podstawie wykonanego przelewu bank aktywuje konto i poinformuje nam o tym mailowo lub telefonicznie. Jest to jedna z najszybszych metod zawarcia umowy! 🙂

Weryfikacja podczas rozmowy wideo w konsultantem banku

Jest to dość nowa metoda weryfikacji naszych danych. Nie jest jeszcze dostępna we wszystkich bankach. Możemy z niej skorzystać jeśli posiadamy urządzenie umożliwiające rozmowę wideo. Przed rozmową należy przygotować dowód osobisty aby konsultant, mógł zweryfikować naszą tożsamość. Podczas rozmowy uzyskamy wszystkie szczegół na temat otwarcia konta.

Karta do konta

Jeśli zdecydowaliśmy się na kartę debetową, to zazwyczaj zostaje ona dostarczona pocztą w ciągu max. kilkunastu dni po otwarciu konta. W niektórych bankach karta jest dostarczana już podczas wizyty kuriera z umową do podpisania. Po otrzymaniu przesyłki powinniśmy zapoznać się z instrukcją aktywacji karty.

Dokładny proces otwarcia konta jest inny w każdym banku lecz składa się z tych samym elementów. Cały proces możemy podzielić na trzy etapy:

 • złożenie wniosku
 • weryfikacja danych / podpisanie umowy
 • aktywacja

Mamy nadzieję, że powyższe instrukcje będą pomocne podczas zakładania konta. Najczęstsze błędy to:

 • podanie błędnych danych we wniosku
 • wykonanie przelewu weryfikacyjnego z konta z innymi danymi
 • błędny adres do wysyłki

Pamiętajmy, że w razie problemów konsultant zawsze podpowie nam jak założyć konto w banku, który wybraliśmy.

Jeśli nie wiesz jakie konto wybrać wystarczy sprawdzić ranking kont osobistych, w którym znajdziesz porównanie kont osobistych