Mamy coraz więcej obowiązków, które musimy wykonać w określonym czasie. Aby nadążyć za coraz większym tempem życia częściej korzystamy z szybkich płatności, dzięki którym nie musimy czekać aż pieniądze zostaną zaksięgowane u odbiorcy. Jedną z takich płatności są przelewy natychmiastowe(Express Elixir).

Dostępność takiego rozwiązania może pomoc nam w szybkim uregulowaniu zaległych opłat czy terminowej spłacie rady kredytu. Możemy też szybko pomóc naszym bliskim w razie pilnej potrzeby. Przejrzeliśmy oferty banków – sprawdź ile kosztuje przelew natychmiastowy w Twoim banku.

Przelew natychmiastowy jest realizowany przez system Express Elixir. System ten został wprowadzony w czerwcu 2012 r przez KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa). Zaraz po systemie brytyjskim był to drugi system w Europie, a pierwszy w Polsce umożliwiający dokonywanie szybkich przelewów bez pośredników. Przelew natychmiastowy Express Elixir nie jest rozliczany z standardowych sesjach rozliczeniowych KIR, dzięki temu przesłanie pieniędzy jest szybsze.

Przeglądając taryfy opłat i prowizji banków szybko zauważymy, że część banków umożliwia dokonanie przelewu natychmiastowego za pomocą dwóch różnych systemów Express Elixir – przelewy rozliczane przez KIR(Krajową Izbę Rozliczeniową) lub BlueCash – przelewy rozliczane przez Blue Media (prywatna spółka). Opłaty i limity przelewów w tych systemach mogą się różnic.

Oprócz opłat jakie pobierają banki można spotkać się również z ograniczeniami przelewów natychmiastowy. Ograniczona może być liczba transakcji jakie możemy wykonać jednego dnia oraz maksymalna kwota przelewu natychmiastowego

Ile kosztuje przelew natychmiastowy w Twoim Banku?

Każdy bank może pobierać inną opłatę za wykonanie przelewu natychmiastowego. Tak jak już wspomnieliśmy przelewy natychmiastowe stają się coraz bardziej popularne, są dostępne w większości banku i nie muszą być drogie – zazwyczaj koszt przelewu to około 5 -10 zł. Poniżej znajdziesz zestawienie opłat w 18 bankach

Bank Konto Koszt przelewu
Nest Bank Nest Konto 1 zł
mBank eKonto osobiste 5 zł
ING Bank Śląski Konto Direct 5 zł
BNP Paribas Konto Otwarte na Ciebie 5 zł
Millennium Bank

Konto 360°

5 zł
Getin Bank Konto Proste Zasady 5 zł
Santander Bank Polska Konto Jakie Chce 0 zł
Idea Bank Konto Idealne 3,50 zł
Pekao SA Konto Przekorzsytne 5 zł
T-mobile Usługi Bankowe Konto Freemium 6 zł
PKO BP Konto za Zero 4,99 zł
Alior Bank Konto Jakże Osobiste 5 zł;  możliwość włączenia pakietu 5 darmowych przelewów
Inteligo Konto Osobiste 5 zł
Toyota Bank Konto Osobiste brak przelewów natychmiastowych
Envelo Bank Envelokonto online 5 zł/ mobile 2,5 zł
Credit Agricole Konto dla Ciebie 5zł (9 zł – miesięcznie nielimitowany pakiet przelewów expresowych)
BOŚ Bank Konto bez Kosztów 5 zł
Citi Handlowy CitiKonto 15 zł
źródło:  opracowanie własne na podstawie danych z tabel opłat i prowizji banków, stan na Maj 2020r

Na 18 przeanalizowanych ofert bankowych tylko w jednej nie było dostępnych przelewów natychmiastowych. Mowa tutaj o Toyota Banku. Mam nadzieję, że Bank jak najszybciej dołączy do pozostałych banków i udostępni przelewy natychmiastowe dla swoich klientów.

Tylko jeden z przeanalizowanych banków – Santander Bank Polska w ofercie Konta Jakie Chcę udostępnia przelewy natychmiastowe za darmo. Jedne z tańszych przelewów znajdziemy w ofercie Nest Konta w Nest Banku(1 zł za przelew) oraz w ofercie Konta Idealnego w Idea Banku(3,5 zł). Darmowe przelewy natychmiastowe(5 w miesiącu) możemy włączyć w Alior Banku w ramach wyboru jednej z kilku korzyści.

Czasami przelanie pieniędzy w sposób błyskawiczny może okazać bardzo pomocne lub wręcz niezbędne. Warto wiedzieć ile taki przelew będzie nas kosztował. Zawsze można sprawdzić to w aktualnej tabeli opłat i prowizji banku. Jeśli jeszcze nie masz konta skorzystaj z rankingu kont osobistych na naszej stronie i wybierz ofertę dla siebie.

Pin It on Pinterest

Udostępnij promocję swoim znajomym!