HISTORIATRANSAKCJIWielu użytkowników jest nieświadomych tego, że bank pobiera od nich jakiekolwiek prowizje. Najwięcej pieniędzy płacą Ci, którzy kilka lat temu otworzyli darmowe konto i do dziś myślą, że nic się nie zmieniło. Zazwyczaj jest nieco inaczej.

Tabele Opłat i Prowizji banków zmieniają się bardzo często, dlatego powinniśmy trzymać rękę na pulsie, wiedzieć jakie zmiany są wprowadzane w naszym banku.

Nawet jeśli wiemy jakie opłaty pobiera bank np. opłata warunkowa za kartę i prowizja z bankomatów x, warto sprawdzić czy nie ma również opłat za inne operacje, które wykonujemy na koncie. Jak to zrobić?

Logujemy się do bankowości internetowej naszego banku, otwieramy historię konta i sprawdzamy czy są jakieś pozycje obciążające nasze konto na niewielką kwotę. Szukamy operacji typu „opłata za kartę”, „opłata za prowadzenie konta,”, „prowizja za korzystanie z bankomatów” itp.

Szukanie opłat w ten sposób może być dość uciążliwe i czasochłonne zwłaszcza jeśli wykonujemy dużo transakcji, dlatego najlepiej jeśli przefiltrujemy wszystkie operacje na koncie wybierając tylko te, które nas interesują. W większości banków powinniśmy mieć taką możliwość. Dla przykładu w mBanku bardzo szybko możemy to zrobić wchodząc w historię konta i wybierając opcję „opłaty”.

Najczęstsze opłaty jakie znajdziemy w historii naszego konta to:

  • opłaty za kartę
  • opłaty za prowadzenie konta
  • prowizje za wypłaty z bankomatów
  • opłaty za ubezpieczenia konta, karty wydanej do konta i inne tego typu
  • operacje wykonywane w oddziałach, placówkach banków lub przez telefon
  • opłaty za zlecenia stałe, polecenia zapłaty i inne tego typu

Wszystko zależy od tego w jakim banku posiadamy konto osobiste i w jaki sposób korzystamy z konta.

Kiedy będziemy już mieli historię opłat i prowizji pobranych przez bank powinniśmy poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie jej. Sprawdzamy za co bank pobierał prowizję, w jakie wysokości i jak często. Na końcu warto porównać to z sytuacją w innych bankach. Może okazać się, że w innym banku nie zapłacilibyśmy ani złotówki.

Zbliża się koniec roku, dlatego tym bardziej zachęcamy wszystkich do sprawdzenia ile opłat i prowizji oddaliśmy do banku oraz zrobienia krótkiego podsumowania.

Share This