Co zrobić jeśli nagle potrzebujemy gotówki, a w pobliżu nie ma bankomatu? W takim wypadku znalezienie darmowego bankomatu może okazać się trudne, ale zależy to od konta jakie posiadamy. Jeśli posiadamy konto z darmowymi bankomatami w całym kraju to po problemie – podchodzimy do pierwszego lepszego bankomatu i wypłacamy.

Nieprzemyślana wypłata z „obcego” bankomatu, czyli takiego który nie jest zaliczany do darmowych w naszej ofercie konta może nas dużo kosztować. W wielu przypadkach dużo lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie cashback. Dlaczego to takiej dobre rozwiązanie?

Co to jest cashback?

Od tego zacznijmy – jest to wypłata gotówki podczas robienia zakupów. Tak, podczas robienia zakupów, bo musi być transakcja podczas której dodatkowo wypłacimy pieniądze, a zatem nie możemy iść np. do sklepu poprosić o wypłatę. Robimy zakupy,a przed dokonaniem płatności informujemy sprzedawcę, że chcemy wypłacić gotówkę.

Kwota jaką widzimy podczas płatności to suma naszych zakupów i dodatkowej wypłaty. Na potwierdzeniu, które otrzymamy jest wyszczególniona kwota, którą sprzedawca pomieniem nam wydać z kasy.

Zanim przedstawimy zestawienie ile kosztuje cashback w poszczególnych bankach sprawdźmy plusy i minusy takiej wypłaty

Na plus

    • W wielu przypadkach(jeśli potrzebujemy max. kilkuset złotych) nie musimy szukać bankomatu – pieniądze możemy wypłacić podczas robienia zakupów w sklepie. Wychodząc ze sklepu mamy załatwione dwie sprawy – zakupy i gotówkę w portfelu, a zatem mamy oszczędność czasu
    • W wielu przypadkach dużo bardziej opłata się skorzystać z cashback, niż wypłacić pieniądze bankomatu – jest po prostu taniej(o tym za chwilę)

Na minus

    • Nie wypłacimy dużych kwot – w zależności od wydawcy karty(VISA lub Masercard) limity takiej wypłaty to 300 zł lub 500 zł
    • Niektóre banki pobiorą od nas opłatę za taką transakcję ale zazwyczaj nie jest to duża kwota

Ile można zaoszczędzić na korzystaniu z wypłaty podczas zakupów zamiast z bankomatu?

Załóżmy, że chcemy wypłacić 500 zł. W chwili obecnej znajdziemy oferty, w których wypłata z bankomatów obcych kosztuje 2,5% min 5 zł, a zatem przy wypłacie 500 zł bank pobierze od nas prowizje w wysokości 12,5 zł – jak na takę małą kwotę to bardzo dużo. W tym samym banku wypłata cashback będzie nas kosztowała 1 zł. Jeśli mielibyśmy wybrać pomiędzy wypłatą z takiego bankomatu na wypłatą w sklepie to odpowiedź jest prosta – cashback

Gdzie możemy skorzystać z cashback?

Punktów, w których wypłaty cashback są akceptowane jest naprawdę dużo. Zaczynając od dużych marketów, po stacje benzynowe, apteki i w końcu małe sklepiki osiedlowe. Punkty, które pozwalają wypłacać pieniądze podczas transakcji zazwyczaj są oznaczone specjalnym logo. Poniżej wzór naklejek, który zazwyczaj znajduje się przy kasie sklepu lub już na drzwiach wejściowych, takie lub podobne.

Jeśli nie jesteśmy pewni czy w danym punkcie można wypłacić gotówkę po prostu zapytajmy o to sprzedawcy

Jakie są limity wypłat?

Limity zależą od tego kto wydał naszą kartę. Jeśli w swoim banku mamy kartę:

  • Mastercard – to jednorazowo możemy wypłacić do 500 zł
  • Visa – to jednorazowo możemy wypłacić do 300 zł

Ile kosztuje taka wypłata w Twoim Banku?

Każdy bank może pobierać inną opłatę za wypłatę cashback. Tak jak już wspomnieliśmy wypłaty podczas płatności kartą nie muszą być drogie – zazwyczaj koszt takiej wypłaty to około 1 zł. Poniżej znajdziesz zestawienie opłat w 17 bankach

Bank Konto Koszt przelewu
Nest Bank Nest Konto 0 zł
mBank eKonto osobiste 0 zł
ING Bank Śląski Konto Direct 0 zł
BNP Paribas Konto Otwarte na Ciebie 1 zł
Millennium Bank

Konto 360°

0 zł
Getin Bank Konto Proste Zasady 0 zł

(wg. infolinii banku – brak zapisu w taryfie opłat i prowizji)

Santander Bank Polska Konto Jakie Chce 1,5 zł
Idea Bank Konto Idealne niedostępna
Pekao SA Konto Przekorzystne 0,99 zł
T-mobile Usługi Bankowe Konto Freemium 0 zł
PKO BP Konto za Zero 2 zł
Alior Bank Konto Jakże Osobiste 0 zł
Inteligo Konto Osobiste 1 zł
Toyota Bank Konto Osobiste niedostępna
Envelo Bank Konto w Porządku 0 zł
Credit Agricole Konto dla Ciebie 0 zł
BOŚ Bank Konto bez Kosztów 0 zł

(wg. infolinii banku – brak zapisu w taryfie opłat i prowizji)

źródło:  opracowanie własne na podstawie danych z tabel opłat i prowizji banków, stan na Czerwiec 2020r

 

Na 17 przeanalizowanych ofert bankowych w 10 bankach wypłaty cashback są darmowe. Są banki, w których taka wypłata kosztuje od 0,99 zł do 2 zł. Najdroższy cashback znajdziemy w ofercie banku PKO BP (2 zł).

W dwóch bankach niestety nie wypłacimy pieniędzy podczas zakupów – są to: Toyota Banki i Idea Bank. Również w dwóch bankach(Getin Banku oraz BOŚ Bank) nie udało się znaleźć zapisu(w Taryfie Opłat i Prowizji) odnoście opłaty za cashback, jednak konsultanci banku informują, że taka usługa działa i jest darmowa.

Cashback to przede wszystkim duża wygoda. Gotówkę możemy dostać robiąc zakupu, a zatem nie marnujemy czasu. Jak się okazuje, dzięki temu rozwiązaniu możemy również sporo zaoszczędzić. Ale, żeby móc wypłacać trzeba mieć konto osobiste. Jeśli jeszcze nie masz konta skorzystaj z rankingu kont osobistych na naszej stronie i wybierz ofertę dla siebie.

Pin It on Pinterest